Początki filcowania

Jeżeli interesują Cię różnego rodzaju produkty robione ręcznie, autorskie projekty, jedyne w swoim rodzaju dodatki, elementy garderoby bądź też inne przedmioty codziennego użytku, może warto byłoby spróbować filcowania? Filcowanie jest niezwykle interesującą metodą, która polega na formowaniu wełny na sucho (przy pomocy igły do filcowania) lub na mokro (z użyciem wody i mydła).

Efektem końcowym jest filc, z którego wykonać można np. torebki damskie, biżuterię (w szczególności dla nastolatek), elementy dekoracji do mieszkania bądź odzieży.

Torebki ręcznie robione robią furorę, a te wykonane z filcu należą niewątpliwie do najchętniej kupowanych, noszonych, i generalnie – robionych torebek. Istotny jest również fakt, że ze względu na niską cenę tworzywa, są znacznie tańsze np. od torebek skórzanych. Jeśli chcemy samodzielnie wykonać taką torebkę, mamy do wyboru wykonać ją z gotowych materiałów, bądź też wszystkie materiały przygotować również samodzielnie.

Przygoda z filcowaniem musi zacząć się, niestety, od wydatków – konieczne będzie zakupienie odpowiednich akcesoriów, ale za to jaka to satysfakcja! Aby projektować, a następnie wytwarzać torby z filcu, zależnie od wyboru metody na sucho lub na mokro, potrzebne będą:

  • mydło lub płyn do mycia naczyń,

  • tarka do prania,

  • mata bambusowa bądź stare ręczniki (do filcowania na mokro)

albo:

  • igły do filcowania,

  • mata z gąbki lub specjalna szczotka (do filcowania na sucho).

Niezbędnym materiałem do wyrobu filcu, z którego wykonywać będziemy w dalszej kolejności torby lub inne produkty, jest materiał zwany czesanką wełnianą, który jest dostępny w licznych sklepach hobbystycznych. W zależności od projektu torebki wybieramy kolory czesanki, filcujemy, dodajemy motywy w formie kwiatków, czy też ozdoby biżuteryjne takie jak broszki. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, gdyż z tworzywa tego można wykonać naprawdę sporo ciekawych projektów. Rozpocząć można przykładowo od drobnej biżuterii, ucząc się tym samym nowego „fachu”.

Filcowanie nie jest zatem trudnym zajęciem. Wystarczy odrobina zacięcia, aby nauczyć się tej sztuki, a każdy kolejny projekt będzie szedł coraz szybciej. Wiele młodych dziewcząt właśnie od tego zaczyna swoją karierę związaną ze sztuką i stopniowo ich portfolio wykonanych prac się powiększa o nowe cudeńka.