Poznajmy sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik jest jednym z popularniejszych objawów dojrzewania. Objawia się wypryskami, które mają zwykle barwę czerwoną, mogą być wypełnione ropą lub bezbarwną, rzadką cieczą. Niestety, nieczęsto zdarza się, że mijają samoistnie. Znikają dopiero, gdy kończy się czas dojrzewania, a to znaczy, iż utrzymują się na twarzy, a czasami też na plecach albo dekolcie przez kilka lat.

Żeby zniwelować to zjawisko, powinniśmy udać się do dermatologa, który pomoże dobrać stosowne preparaty umożliwiające likwidowanie wyprysków. Mogą to być medykamenty, w tym krosty na twarzy, kremy, ale i środki kosmetyczne takie, jak mleczko do czyszczenia cery, tonik, krem, żel czyszczący.

Trzeba jednak pamiętać, że sama maseczka na pryszcze nie wystarczy, żeby pozbyć się problemu. Trzeba do tego właściwie o siebie dbać. Przede wszystkim, trzeba uważać na to, żeby się nie pocić zbyt intensywnie. Bakterie zawarte w pocie sprzyjają rozwojowi ognisk zapalnych, a te prowadzą do występowania pryszczy. Oprócz tego, wbrew pozorom, odradza się przesuszanie trądziku na słońcu. Choć w pierwszej fazie rzeczywiście wysusza ono krosty, to jednak zbyt sucha cera również jest bardziej podatna na występowanie wyprysków. Trądzikowi sprzyja też niedobór pewnych witamin, dlatego trzeba dbać o uzupełnianie witaminy F jak też A, które są w tym wypadku najistotniejsze.

Następny domowy sposób na trądzik to stosowna dieta. Przede wszystkim, należy wyeliminować z niej wszystkie ostre daniajak i dodatki. Odradza się stosowanie ostrych przypraw. Poza tym, przy trądziku nie należy spożywać czekolady ani niczego, co ma w sobie znaczne ilości kakao. Także orzechy mogą zwiększać symptomy i powodować występowanie zwiększonej ilości krost. Jeżeli krosty spowodowane są inną dolegliwością, np. uczuleniem, to powinniśmy eliminować wszelkie produkty pokarmowe, które mają z tym związek. Częstokrotnie jest to białko bądź warzywa oraz owoce pochodzące z hodowli, w których używane są preparaty chemiczne.