Męskie odchudzanie

Czy otyłość to problem mężczyzn czy kobiet? Odchudzanie stereotypowo kojarzone jest z płcią piękną. W mediach widzimy reklamy, na których kobiety zmagają się z tłuszczem po narodzinach potomka, po rozwodzie, czy też w kłopotach rodzinnych. Czy mężczyźni też się odchudzają?

Wg danych TNS OBOP otyłość dotyka 10% częściej Polaków niż Polek (od 15 do 49 lat). Z kolei nadwagę zdiagnozowano u 40% mężczyzn i 28% kobiet. Mało tego, że otyłość to nie problem kobiet, to jeszcze wynika, że z problemem nadmiernej wagi ciała zmagają się głównie panowie

Mężczyźnie łatwiej zrzucić kilogramy

Jak wynika z instynktownych przeczuć, partnerka jest ozdobą mężczyzny, a mężczyzna ma ją chronić. Dlatego też teoretycznie facet powinien być zwinniejszy od kobiety. Mężczyzna powinien zarabiać i dawać przykład wielu „prawdziwie męskich” cech. Tak zwana „oponka na brzuchu” to nie zawsze wina mężczyzny. Czasem otoczenie wpływa na rozluźnienie w diecie i sporcie. Pocieszające dla mężczyzn jest to, że im łatwiej zrzucić nadmiarowe kilogramy, bowiem mają lepiej rozwiniętą tkankę mięśniową. A ta do „życia” potrzebuje spalania energii, a więc cukrów i tłuszczu.

Jak powinien odchudzać się mężczyzna

Mężczyzna podczas diet ma lżej, bo są one mniej rygorystyczne. Nie zmusza do wielkich ograniczeń. Nie tak ciężko walczyć z tzw. otyłością brzuszną – ale choć brzmi to wręcz banalnie, nie jest tak proste w rzeczywistości. Warto zatem udać się do profesjonalisty, który doradzi dobrą dietę.

– Dieta przygotowana specjalnie z myślą o panach wynika z różnic pomiędzy organizmem kobiety a mężczyzny – mówi dr n. med. Mirosław Szlachcic z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie. Panowie, którym zależy na pozbyciu się kilku kilogramów powinni wzbogacić swoje posiłki o pokarmy wysokobiałkowe takie jak: ryby, chude mięso czy owoce morza. Produkty te sycą na długo, a organizm zużywa na ich trawienie więcej energii niż na metabolizm innych składników odżywczych. Warto pamiętać, że dieta nie może być tylko tymczasowym, a raczej prowadzić do trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Tylko to zapobiec może powrotowi do poprzedniej wagi i pojawieniu się efektu jo – jo.

Jak sprytnie się odchudzić

W przypadku mężczyzn sama dieta to nie wszystko. Mężczyzna musi czuć zmiany. Jemu odjęcie od ust krwistego befsztyka na rzecz przygotowanego dietetycznie kurczaka nie wystarczy. Musi mieć świadomość tego, że to co robi jest wartościowe i ma sens – mówi dr Szlachcic. Każdy z panów powinien od dziś wypisać sobie na lodówce kilka podstawowych czynności, na które powinien szczególnie zwrócić uwagę. Na samej górze tej listy powinno pojawić się pisane drukowanymi literami „STOP CHIPSOM, GŁUPCZE”. Dlaczego? Musi on zrozumieć, że nadszedł czas zacząć unikać wszelkiego rodzaju przekąsek typu chipsy, chrupki, paluszki czy orzeszki. Przekąski do meczu są pierwszym i najważniejszym artykułem spożywczym, który idzie podczas walki z nadwagą w odstawkę. Musi również pożegnać się potrawami smażonymi na głębokim oleju. Podobnie powinno stać się z sosami, białym pieczywem czy serem żółtym. Od tej pory będą one bardzo rzadkim gościem na jego talerzu. Ponadto istnieją jeszcze dwa bardzo ważne elementy, dla których każdy pan musi zmniejszyć miejsce w swoim tygodniowym jadłospisie. Są nimi cukier i alkohol. Mamy świadomość bólu, z jakim takie rozstanie się wiąże, ale innego wyjścia nie ma. Jak mus to mus. Bez nich proces spalania tkanki tłuszczowej będzie przebiegać o niebo lepiej.

Odchudzanie sportem

Sport to zdrowie, więc rzuć wygodne kapcie i siedzenie przed telewizorem. Mecz z kolegami to nie spotkanie przy piwie w barze przed kanałem sportowym. Ruszcie sami na boisko! Umówcie się, wynajmijcie razem szkolną halę – to naprawdę niewielki koszt przy kilkunastu osobach – i zacznijcie się ruszać. Dodatkowo do pracy przestańcie dojeżdżać samochodem, a zacznijcie chodzić pieszo. Jeśli to niemożliwe z racji odległości, to przerzucie się na komunikację miejską. Wysiadajcie zawsze o jeden, dwa przystanki wcześniej. To da wam możliwość codziennego ruchu. Aby pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów lekarze sugerują także poddanie mężczyzn zabiegom odchudzającym, które wspomagające ćwiczenia i dietę.

– Panowie jeszcze nie są do nich do końca przekonani, ale masaże odchudzające czy zabiegi przy użyciu odpowiedniej aparatury to doskonałe dopełnienie diety i ćwiczeń. Ułatwiają równomierne odchudzanie oraz przyśpieszają ich efektywność – podpowiada dr Szlachcic. Wspomniane zabiegi umożliwiają także pokonanie tłuszczu w tych miejscach gdzie po prostu nam się to nie udaje innymi metodami. Na czym polegają? Po krótce masaż odchudzający to nic innego jak zintensyfikowana wersja masażu klasycznego. Masażysta, postara się aby doszło dzięki niemu do rozbicia twojego tłuszczu. Dodatkowo poprzez ten zabieg zostaną usunięte resztki toksyn z męskiego organizmu. Dobrym sposobem na pozbycie się piwnego brzuszka jest natomiast kriolipoliza metodą CoolSculpting – całkiem nowe rozwiązanie wspomagające odchudzanie. Ułatwia zrzucenie warstw tłuszczu z miejsc dosyć trudnych w normalnych  warunkach do wyćwiczenia. To sam pacjent decyduje, które partie ciała mają zostać jemu poddane. W jaki sposób to działa? Bez nakłuwania igłą, bez skalpela, a poprzez schładzania tkanki tłuszczowej uzyskujemy efekty, które do tej pory mogły być poza naszym zasięgiem. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy mają mało czasu, a szybko chcą coś poprawić.

Proces odchudzania wymaga czasu i dyscypliny. Jednak połączenie zbilansowanej diety, ruchu i odpowiednich zabiegów przyniosą oczekiwane efekty. Dlatego, drodzy panowie, już dziś warto rozpocząć starania o piękne, zdrowe i zadbane ciało.