Pięć sposobów na lepszy sen

Kłopoty ze snem? Jeśli zdarza Ci się mieć kłopoty z zaśnięciem, śpisz niespokojnie w nocy, rano nie czujesz się najlepiej i potrzebujesz kilku filiżanek kawy, aby dojść do siebie – daj sobie szansę, aby spać lepiej.

Zastosuj się do pięciu poniższych wskazówek, a jakość Twojego odpoczynku na pewno się poprawi:

Przed snem unikaj alkoholu

Wydawać by się mogło, ze alkohol ułatwia zasypianie, odpręża i uspokaja. Dlatego tak wielu z nas pozawala sobie na drinka przed snem. Niestety, zbyt dużo alkoholu sprawi, że staniesz się nerwowy. Alkohol jest także moczopędny, przez co zwiększa szanse, że będziesz musiał wstawać nocą do toalety, może także prowadzić do chrapania, co wpływa na zmniejszony dopływ tlenu do płuc.

Unikaj kofeiny

Przed snem nie warto pić kawy, herbaty, czekolady, coli i wszystkich innych napojów zawierających kofeinę, która jest stymulantem pozostającym w organizmie przez wiele godzin.

Zwracaj uwagę na to, co jesz przed snem

Przede wszystkim, unikaj większych posiłków bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Pokarmy powodujące zgagę utrudniają zasypianie i są przyczyną całonocnego dyskomfortu. Jedzenie zawierające tyraminę (boczek, ser, szynka, pepperoni, itd.) powoduje uwolnienie w organizmie norepinefryny, która może utrzymać Cię w stanie czuwania przez całą noc.

Zadbaj o spokój w sypialni

Sypialnia, jak sama nazwa wskazuje, służy do spania. Wiele osób nie chce przyjąć do wiadomości, że służy TYLKO do spania. Oznacza, to, że nie powinno być w niej telewizora, komputera, ani konsoli do gier. Jedyny gadżet, jaki jest tam dopuszczalny, to lampka nocna, przy której możesz zrelaksować się przed snem czytając książkę.

Idealnie byłoby, gdyby udało Ci się sprawić, by w sypialni przez całą noc panowała cisza, a temperatura nie przekraczała 19^C.

Zadbaj o swoje łóżko

Dobrze przygotowane do snu łóżko to nie wersalka, ani tapczan. To drewniana lub stalowa rama, wewnątrz której mieści się drewniany stelaż o elastycznych listwach, a na nim leży materac do spania. W przypadku łóżek dwuosobowych, mogą to być dwa materace, z których twardość każdego dopasowana jest do ciężaru ciała osoby, dla której jest przeznaczony.

Tak wyposażone łóżko sprawia, że kręgosłup dostaje dobre podparcie, a na ciało nie są wywierane nadmierne naciski. W ten sposób cyrkulacja krwi w organizmie odbywa się bez zakłóceń, tlen jest transportowany do każdej komórki ciała i może odbywać się pełna regeneracja.

Jeśli spełnisz tych pięć podstawowych wymagań zdrowego snu są duże szanse, że zaczniesz szybciej zasypiać, a rano będziesz się budzić w znacznie lepszej formie.