Pomyśl ciepło o swojej skórze również zimą

Twoja cera jest tak samo unikatowa jak Ty, dlatego powinnaś o nią szczególnie dbać.  Chcesz cieszyć się pięknym wyglądem skóry jak najdłużej? Zadbaj o nią już dzisiaj. My podpowiemy Ci jak.

Przede wszystkim ochrona

Zima to czas, kiedy warunki pogodowe szczególnie źle oddziałują nie tylko na naszą psychikę, ale przede wszystkim na kondycję naszej skóry, która źle znosi ostry mróz panujący na zewnątrz i włączone ogrzewanie w mieszaniu, czy też biurze. Choć na warunki pogodowe nie mamy wpływu możemy zadbać o cerę, nie wydając przy tym niebotycznych kwot, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie gwiazdy telewizji.

Powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach to swoisty mikroklimat. Bardzo suche powoduje, nasilenie się alergii, ale także wysusza naskórek, przez co staje się on szorstki i napięty.  Dzieje się tak dlatego, że osłabia się jego warstwa lipidowa, powodując podrażnienia, szczypanie, ciągłe uczucie ściągnięcia, a co za tym idzie duży dyskomfort. Wbrew obiegowej opinii nie należy nakładać kremu nawilżającego bezpośrednio przed wyjściem na mróz. Kuracje nawilżającą należy zastosować na noc, kiedy nasza skóra nie musi już znosić częstych zmian temperatury otoczenia. Najlepszym specyfikiem na dzień będą w tym przypadku klasyczne półtłuste kremy, nawet te przeznaczone dla dzieci. Wytworzą one bowiem najlepszą barierę ochronną przed niską temperaturą.

Pamiętajmy także o kremie do rąk. Miejmy go zawsze przy sobie by móc dać ulgę popękanym i przesuszonym dłoniom. Świetnie sprawdzi się tu najzwyklejsza maść z witaminą A, którą możemy także zastosować pod makijaż. Stworzy ona dobre zabezpieczenie dla skóry, a przy tym jej nie przetłuści.

Oczyszczanie cery

Aby cieszyć się pięknym wyglądem cery należy przestrzegać kilku prostych zasad, poczynając od tych dotyczących oczyszczania. Przede wszystkim należy zrezygnować z mycia twarzy mydłem, ale także używania intensywnie złuszczających żeli do cery trądzikowej. Stosując peeling pozbawiamy bowiem skóry jej naturalnej warstwy ochronnej, a tym samym doprowadzamy do jej podrażnienia. Dodatkowo wystawiając cerę bezpośrednio po umyciu na niekorzystne warunki klimatyczne możemy pogorszyć wewnętrzną kondycję naszej skóry, nie mówiąc już o popękanych naczynkach czy nieodpowiednim krążeniu krwi. Dlatego też zanim zdecydujemy się na wyjście z domu odczekajmy kilkanaście minut po umyciu twarzy nie zapominając o nałożeniu na nią kremu ochronnego. Zabezpieczmy również usta. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku zwyczajna wazelina, ale możemy też użyć środków ochronnych w sztyfcie, których jest cała masa na rynku.

Filtry w walce o młodą skórę

Obojętnie jaką cerę posiadamy, mieszaną, suchą, czy też ze skłonnością do błyszczenia, wybierajmy takie kremy, które zawierają filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętajmy, że mają one wpływ na procesy starzenia się skóry. Prawidłowo ochroniona skóra, nie będzie wówczas tak narażona na pojawienie się przedwczesnych zmarszczek i bruzd.

Na co dzień w wielkomiejskiej dżungli do prawidłowej ochrony wystarczy nam krem z filtrem, nie większym jak SPF15. Jeśli jednak wybieramy się w góry na stok, ochrona musi być znacznie silniejsza, aby uniknąć przykrych konsekwencji ekspozycji cery na zimowe słońce, które odbija się od śniegu.

Profesjonalne podejście do skóry – gdy krem nie wystarcza

Zima to dobry czas na zabiegi u kosmetyczki i dermatologiczne. Odpowiednie w tym czasie są takie, które nie naruszają struktury naskórka. Nie poddawajmy się więc peelingom kawitacyjnym, czy mikrodermabrazji. Dobrym wyborem na ten czas będzie zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. W przeciwieństwie do dwóch wspomnianych metod, które skupiają się na usunięciu złogów naskórka, laser frakcyjny skupia się na dogłębnym działaniu, sięgając nawet działania w skórze właściwej.

– Istota działania laserów frakcyjnych polega na waporyzacji tkanki i efekcie termicznym stymulującym produkcję kolagenu, co korzystnie odbija się na wyglądzie naszej cery – mówi dr Aleksandra Szlachcic z krakowskiego Osteomedu.

Laser frakcyjny mimo tak głębokiej ingerencji w warstwy skóry, pozostaje całkowicie bezpieczny. Jest bardzo skuteczny pod względem mobilizacji zastałej tkani do regeneracji i powstania procesów odtwórczych. – Dzięki temu zabiegowi widocznie zmniejszą się zmiany skórne, poprawi się jej ogólna kondycja oraz jędrność, zapewnia – dr Aleksandra Szlachcic.

Nocna pielęgnacja skóry

Kiedy po męczącym dniu udajesz się w końcu do łóżka, regenerujesz organizm, ale także zbierasz siły na kolejny dzień. Nie zapominaj o skórze! Zmyj makijaż używając delikatnych kosmetyków. Na oczyszczoną twarz zaaplikuj krem regenerująco – nawilżający, ten, którego nie powinnaś używać w ciągu dnia. Po prysznicu z kolei (długie kąpiele ja wysuszają), nasmaruj ciało ulubionym balsamem. Zapach kokosa, czy czekolady poprawi Ci nastrój i zapewni spokojny sen.