Pilates – poznaj jego korzyści

Najbardziej popularną metodą rozwoju duchowego oraz cielesnego jest joga. W Indiach poznano ją tysiące lat temu, natomiast w świecie zachodnim na dobre rozprzestrzeniła się dopiero w XX wieku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do jogi bezpośrednio nawiązują ćwiczenia pilates.

Kto może skorzystać z tych ćwiczeń?

Przede wszystkim jest to dobra forma rehabilitacji. Poleca się je prawie każdemu, choć niektórzy powinni zaczerpnąć opinii lekarza. Pilates sprawdzi się u osób, które całe dnie spędzają za biurkiem i cierpią z tego powodu na bóle kręgosłupa. Ćwiczenia w takt relaksacyjnej muzyki pozwalają się nam odprężyć i odciążyć mięśnie. Dzięki temu rozluźniają się  mięśnie karku, ramion i pleców, ponadto takie ćwiczenia mają bardzo pozytywny wpływ na nasz kręgosłup. Nie wyczerpują one sił jak fitness, dlatego pilates uprawiać mogą osoby cierpiące na bóle stawów, a także posiadające nadwagę, ale pod warunkiem skonsultowania tego z lekarzem. Natomiast jeżeli cierpisz na schorzenia kręgosłupa, to nawet lekarz może polecić Ci tą metodę leczenia.pilates ma wiele korzyści

Pilates ma pozytywny wpływ na osoby znerwicowane, które chcą złagodzić swoje nerwy, ale nie znalazły jeszcze odpowiedniej metody. Dzięki niemu możemy zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Regularnie ćwiczący zauważą też u siebie poprawę wyglądu skóry oraz smukłości sylwetki. Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub właśnie urodziłaś – także możesz po trochu ćwiczyć pilates, jednak najpierw zapytaj o to swojego lekarza. W przypadku pań spodziewających się dziecka, lub będących od niedawna matkami, jest to całkiem oczywiste – każdą formę sportu należy skonsultować ze specjalistą.

Najogólniej rzecz biorąc, pilates to ćwiczenia prawie dla każdego, niezależnie od jego wieku i płci. Owszem, zdarzają się osoby, które nie powinny ich wykonywać, jednak są to skrajne przypadki. Każdy, kto próbował trenować pilates wie, że nie są to łatwe ćwiczenia. Czasami pozycje trzeba powtarzać nawet 150 razy, żeby dojść do wprawy, ale korzyści jakie z tego płyną są ogromne. Na początku dobrze jest ćwiczyć pod okiem instruktora, jednak z czasem można już ćwiczyć samodzielnie w domu. W internecie znajdziemy bowiem wiele filmików z przykładowymi ćwiczeniami, możemy również skusić się na kupno płyty lub książki.