Proces rehabilitacji

Nie od dziś wiadomo, że proces rehabilitacji w leczeniu jest bardzo istotny. Kompleksowe podejście do pacjenta sprawia, że pacjent szybciej wróci do zdrowia. Zapewne musimy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, na czym polega proces rehabilitacji?

Najogólniej ujmując jest to kompleksowe działanie, które ma na celu przywrócić sprawność osobie poddanej takim zabiegom. Oddziaływanie może przyjąć różne formy, zależą one od stanu pacjenta, jego schorzenia, a także dostępności sprzętu w ośrodkach czy poradniach rehabilitacji chorego. Zazwyczaj ośrodki specjalizujące się w rehabilitacji są wyposażone w odpowiedni asortyment niezbędny do przeprowadzenia tego procesu. Stoły do masażu, rehabilitacyjne, piłki, taśmy, a także sprzęt bardziej specjalistyczny na przykład: aparat do terapii ultradźwiękowej, fają uderzeniową, elektrostymulacji czy też sprzęt do magnetostymulacji, laseroterapii, drenażu limfatycznego. Są jednak miejsca, w których brak funduszy na podstawowy asortyment, nie mówiąc o elektronicznych urządzeniach, na zakup, których trzeba przeznaczyć spore kwoty pieniężne.

Jeżeli w naszej okolicy dostępny jest słabo wyposażony ośrodek rehabilitacyjny warto zorientować się czy gdzieś w pobliżu nie mamy innego, który gwarantuje nam wachlarz najróżniejszych zabiegów, dzięki posiadaniu odpowiedniego sprzętu.

Można także się starać o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki takiemu zakupowi możemy w domu poddawać osobę potrzebującą zabiegom, bez niepotrzebnego przemieszczania się. Niekiedy oczywiście nie ma ku temu warunków (czy to związanych z przestrzenią czy sprzętem, który jest tylko do dyspozycji w ośrodku). Warto rozeznać się w sytuacji, aby podjąć wszelkie starania przyspieszenia zdrowienia poprzez zastosowania szeregu kompleksowych działań. Dlatego należy podczas wizyty dopytać lekarza czy w naszym przypadku jest wskazana rehabilitacja, czy będzie ona procentowała szybszym powrotem do zdrowia. Bądźmy świadomi naszych praw i wykorzystujmy całą gamę możliwych oddziaływań, a wszystko to dla naszego zdrowia.