Zmierz ciśnienie i pobij Rekord Guinnessa w Łodzi

W sobotę 14 stycznia w samo południe łodzianie spróbują pobić bicia rekord Guinnessa w mierzeniu ciśnienia. Pięć tysięcy osób będzie badanych w rotundzie Manufaktury do godziny 20.00.

Pomiary ciśnienia odbywać się będą na raz w dwudziestu pięciu punktach. Osoby u których zdiagnozowane będzie nadciśnienie będą mogły od razu zasięgnąć porady lekarza. Jeśli wartość ciśnienia będzie zdecydowanie za wysoka chorymi zajmie się pogotowie.

Wydarzenie organizują firma Novamed z Łodzi i szpital im. Barlickiego. Organizatorzy akcją chcą zwiększyć świadomość o sposobach walki z chorobami układu krążenia.

– Łodzianie żyją najkrócej w Polsce. Zabijają nas choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, które wywołuje udary mózgu, zawały serca, niewydolność krążenia i wiele innych chorób – mówi prof. Piotr Kuna ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Bolesław Samodulski, dyrektor zarządzający Novamedu, dodaje, że bicie rekordu to drugoplanowa sprawa. – Najważniejsze jest dobro osób, które przyjdą do nas by mierzyć ciśnienie – podkreśla.

Każdy uczestnik akcji otrzyma dyplom oraz termometr elektroniczny, a co pół godziny do wygrania będzie nowoczesny ciśnieniomierz. Nad przebiegiem imprezy będzie czuwać ponad sto osób, a próba zostanie zarejestrowana przez kamery, aby udokumentować zgłoszenie do księgi rekordów Guinnessa. Poprzednie rekordy padły w Manamie, stolicy Bahrajnu (3251), Oviedo na Florydzie (2071 osób) oraz w Cardiff w Walii (2331).

Czy Łódź da radę? Sprawdźcie 14 stycznia.