Kask rowerowy jako zebezpieczenie głowy

Jazda rowerem może dawać sporo radości. Przede wszystkim jazda na rowerze jest ogromnie zdrowe. Możesz polepszyć kondycję, rozbudować muskuły, spalić trochę kalorii, a nawet polepszyć sobie samopoczucie. Wszelako należy dodatkowo pamiętać o bezpieczeństwie w trakcie przejażdżki.

Zabezpieczenie głowy w trakcie przejażdżki

Kaski roweroweJedną z metod zabezpieczenia się w czasie przejażdżki jest włożenie kasku rowerowego. Doskonale chroni głowę w czasie przeciętnej jazdy. Selekcja kasku należy już do nas, albowiem zależy to do jakiego typu jazdy go wymagamy. Kaski rowerowe są różnorodne i istnieją trzy bazowe odmiany kasków. Pierwszy, w najwyższym stopniu popularny, to kask MTB. Obecnie ów typ, bywa na ogół kupowany, bo służy do pospolitej jazdy. Może to być zwyczajna przejażdżka z rodziną na łono natury, wyjazd do sklepu lub przejażdżka po mieście. Pasuje prawie że wszędzie.

Kolejnym rodzajem są orzeszki. Swoje nazewnictwo zawdzięczają swojemu wyglądowi. Wykorzystują ich zwykle amatory jazdy na BMX-ach, jednak można je też zobaczyć na głowach osób jeżdżących na rolkach lub deskorolce.

Ostatni typ, to tak zwany kask Full Face. Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają one całą twarz. Ochrona poprzednich kasków koncentrowała się bardziej na bocznej, górneja, także tylnej części głowy. Kaski te swoim wyglądem przypominają kaski, które mają ubrane podczas wyścigów żużlowcy. Swoje zastosowanie znalazły podczas jazdy szybkiej i niebezpiecznej, jaką jest dla przykładu Downhill.

Jak wykonany jest kask rowerowy

Są osoby, które zapytane o strukturę kasku, oznajmią, że jest skonstruowany z wielce solidnego materiału, bo musi on chronić głowę. Nic bardziej błędnego, bowiem kask wykonany jest ze styropianu. Jest tak, bo jego celem jest rozpadnięcie się podczas zderzenia, żeby energia stała się pochłonięta przez rozpadający się styropian, a nie głowę. Jeśli kask byłby fabrykowany z sztywnego materiału, to jedynie pozornie chroniłby głowę. Owszem kaski są pokryte nieraz powłoką jakiegoś mocnego materiału jak na przykład włókno węglowe, ale jego celem w ogóle nie jest nie rozwalenie się. Z reguły jednak do okrywania zewnętrznej części kasku jest używany plastik.

Kask to nie wszystko

Prócz kasku, warto zarówno wyposażyć się w ochraniacze. Dostępne są na łokcie, piszczele, kolana i dłonie. Te na dłonie to wyłącznie rękawiczki, które ochraniają właściwie od otarć od kierownicy. Natomiast pozostałe ochraniacze, mogą uchować nas od złamań czy też zarobienia nieprzyjemnej rany. Gdyż przy upadku z roweru, nie padamy na głowę, ale właśnie na ręce i nogi, dlatego ochraniacze na owe części ciała są niezwykle trafnym pomysłem.

Kupno ochraniaczy

Prawo nie nakazuje nam nakładania kasku rowerowego czy ochraniaczy, lecz czy nie warto wydać parę złotych na ochronę przed urazami? Istnieją państwa, w których musielibyśmy przekazać pieniądze na mandat z powodu braku kasku, natomiast w naszym kraju, faktycznie warto te pieniądze przekazać na zakup dobrych ochraniaczy, które swego czasu mogą nam ocalić nawet życie.

 

Zobacz również :

Nauka jazdy na rolkach z Nika Team