Tenis ziemny – rodzaje gier

W tenisie istnieje wiele rodzajów rozgrywanych gier. Do podstawowych należy gra singlowa (tj. pojedyncza), która jest rozgrywana pomiędzy dwoma zawodnikami o tej samej płci. Kort ma wówczas wymiary 23,77m x 8,23m. Kolejna z gier, to gra podwójna (deblowa), która jest rozgrywana pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami zawodników o tej samej płci. Tu z kolei kort ma wymiary 23,77m x 10,97m. Natomiast gra mieszana (mikstowa), jest rozgrywana pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami zawodników różnych płci na korcie o wymiarach 23,77m x 10,97m.

W tenisie, w zależności od rodzaju gry, mają zastosowanie odmienne przepisy i zasady. W przypadku tenisa na wózkach, rozgrywane są mecze singla i debla, zaś podstawową różnicą jest to, że piłka może się odbić tu dwukrotnie od podłoża zanim zostanie przebita na stronę rywala, natomiast drugie odbicie może mieć miejsce poza polem gry. Rozgrywki te zarządzane są przez Międzynarodową Federację Tenisową, zaś gracze Graja na specjalnie przygotowanych wózkach inwalidzkich.

Z kolei tenis plażowy jest głownie grą rozgrywającą się pomiędzy dwuosobowymi zespołami na piasku przy pomocy rakietek. W tym rodzaju tenisa gra rozgrywa się z woleja, bowiem piłka nie może się odbić od nawierzchni. Rozgrywki takiego tenisa są zarządzane przez Międzynarodową Federację Tenisową.

Amerykański debel, kolejny rodzaj tenisa, to mecz rozgrywający się pomiędzy trzema zawodnikami. Gracz grający w pojedynkę przebija piłkę na stronę rywali wykorzystując również korytarze deblowe, z kolei jego przeciwnicy muszą celować w pole z gry pojedynczej. Taka gra charakteryzuje się rotacjami wśród zawodników tak, aby każdy z nich mógł zagrać w pojedynkę. Zbliżonym do australijskiego debla jest debel kanadyjski, z tym, że zawodnik grający w pojedynkę nie musi być wyraźnie lepszy od zespołu deblowego.

 

Zobacz również :

Nauka tenisa Kraków