Najbardziej klimatyczna atrakcja Starego Sącza i Lewoczy – wybierz!

Wybierz najciekawsze atrakcje Starego Sącza i słowackiej Lewoczy. Turyści, którzy odwiedzą latem dwa klimatyczne miasteczka, będą wybierać między perłami beskidzką a spiską.

Położony w Beskidzie Sądeckim Stary Sącz i znajdująca się po drugiej stronie granicy Lewocza to idealne miejsca zarówno na weekendowy wypad jak i tygodniowy pobyt.

Kuszą tu prawdziwe, historyczne rarytasy, jak chociażby znajdujący się w kościele św. Jakuba w Lewoczy najwyższy gotycki ołtarz na świecie, dłuta Mistrza Pawła, który nauki pobierał nie gdzie indziej lecz u samego Wita Stwosza w Krakowie. Albo jeden z największych, starych rynków tej części Europy, otoczony dziesiątkami świetnie odrestaurowanych, gotyckich i renesansowych kamieniczek. Dosłownie za rogiem znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych Słowacji – Słowacki Raj, zaś tuż obok ruiny Spiskiego Zamku, sprawiedliwie zaskakujące – i położeniem i ogromem – wszystkich turystów, którzy widzą je pierwszy raz.

W Starym Sączu odwiedzających przyciąga postać bł. Jana Pawła II, klimat galicyjskiego miasteczka, z uroczym ryneczkiem i świetnej klasy restauracjami, serwującymi kuchnie cesarsko-królewskiego pogranicza.

ssl_logo_rgb_pl

Te wszystkie atrakcje warto zobaczyć na własne oczy, a przy okazji powalczyć o cenne nagrody. Ruszył konkurs, organizowany przez Urząd Miejski w Starym Sączu, skierowany do turystów, którzy do 30 września 2011 odwiedzą dwa miasteczka, związane partnerskie projektem „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem”. Zadaniem odwiedzających będzie zarówno zawitanie do miasteczek jak i zdobycie okolicznościowych stempli na specjalnym kuponie dostępnym na miejscu, a także wskazanie tej atrakcji turystycznej, która ma – w ich opinii – najlepszy klimat, oraz uzasadnienie swojego wyboru. Aby wziąć udział w konkursie opisane kupony trzeba pozostawić w specjalnych urnach lub przesłać do organizatora.

Jury konkursowe zapozna się z opiniami i wybierze tę najciekawszą. Jej autor zdobędzie nagrodę: tygodniowy pobyt w Starym Sączu lub Lewoczy (zwycięzca sam może zadecydować), pobyt w AquaCity Poprad i nowoczesnego iPada oraz przewodnik po klimatycznych miasteczkach.

Atrakcja turystyczna, która zostanie uznana za „najbardziej klimatyczną” otrzyma kampanię reklamową za 10 tys. zł brutto.

Więcej o konkursie Starego Sącza i Lewoczy na http://StarySacz-Lewocza.eu

O Starym Sączu i Lewoczy

Stary Sącz i Lewoczę od 1995 roku łączy porozumienie o współpracy miast partnerskich. Wole współpracy Burmistrzowie obydwu miast potwierdzili deklaracją podpisaną w 2003 roku. Na przestrzeni tych lat trwa intensywna kooperacja, przede wszystkim na polu turystyczno-kulturalnym. Każdego roku zespoły artystyczne działające w każdym z miast występują podczas imprez folklorystycznych organizowanych przez partnerów. Rzemieślnicy oraz artyści wystawiają swoje prace podczas organizowanych plenerów i targów sztuki i rzemiosła w Lewoczy i Starym Sączu – m.in. w czasie „Jarmarku Sztuki” i „Dni Mistrza Pawła”. Oba miasta, dwie „perły” (beskidzka i spiska), wiele łączy: podobieństwa historyczne (były często odwiedzane przez średniowiecznych monarchów), cenne zabytki architektury i kultury, a także pamiętne pielgrzymi Jana Pawła II.

Teraz, w ramach realizowanego projektu „Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem” włodarze miast chcą zachęcić odwiedzających turystów do większej aktywności. Akcja scala w jednym produkcie turystycznym dwa historyczne miasta: Stary Sącz i Lewoczę – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferując turystom unikalne i zróżnicowane atrakcje podczas krótkiego (np. weekendowego) wypadu. Projekt łączy w sobie działania: edukację mieszkańców, wymianę i promocję dobrych wzorców i praktyk, działania inwestycyjne poprawiające estetykę i dostępność turystyczną (oznakowanie, informacja), organizację bliźniaczych imprez kulturowych, a także śmiało sięga po nowe technologie. W ramach projektu wydany został przewodnik turystyczny po miasteczkach – w wersji książkowej i elektronicznej, na urządzenia mobilne.

Projekt realizowany jest w pod auspicjami Unii Europejskiej, partnerem wiodącym projektu jest Miasto Stary Sącz, a kolejnymi partnerami: Miasto Lewocza oraz Fundacja Rozwoju Ziem Górskich.

Kontakt:
Grażyna Leśniak – Urząd Miejski w Starym Sączu
ul. Stefana Batorego 25, 33-340 Stary Sącz
email: grazyna.lesniak@umig.stary.sacz.pl
tel.: +48 18 4460270 w. 116