Wielkanoc 2011 – zwyczaje, pogoda, relaks

Jakie tradycje wielkanocne kultywować? Czy zwyczaje wielkanocne jeszcze są obchodzone? Co przyniesie nam tegoroczna wielkanoc? Dokąd pojechać, co zwiedzić, jak odpocząć? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Zwyczaje wielkanocne

Wśród najbardziej znanych tradycji wielkanocnych są najpewniej Lany Poniedziałek oraz święcenie pokarmów (najczęściej pomalowanych jajek, czyli pisanek). Za nami jest już święcenie palm. W Wielką Środę ma miejsce topienie Judasza, a przez cały tydzień – grzechotanie (obdarowywanie dzieci grzechotkami). Jest także wieszanie śledzia jako oznaki końca postu.

Pogoda w Wielkanoc

Tegoroczna aura będzie łaskawa. Według prognoz od Wielkiej Soboty przez Wielkanoc po Lany Poniedziałek będzie 6-8 stopni w nocy po 18-20 stopni w dzień. Zatem pogoda w Wielkanoc zachęcać będzie do spacerów, odpoczynku pod miastem, nad rzeką lub jeziorem. Wyjście w góry też może być dobrym pomysłem na odpoczynek od stołu pełnego potraw.
Więcej w IMGW

Relaks w Wielkanoc – gdzie odpoczywać?

Najprostszym pomysłem na relaks może być spacer. Bardziej sprawni fizycznie z pewnością wskoczą na rower lub rolki. Woda w jeziorach jeszcze nie będzie dość wysoka, by móc się kąpać, zatem wybierz basen lub spa (o ile będą czynne w święta). Policja zapewne zwróci większą uwagę na drogi, bowiem wiele osób pojedzie w rodzinne strony, a zatem podróż może być nieprzyjemna przez korki i duże natężenie ruchu.
Pomyśl zatem o zwiedzaniu lokalnych atrakcji turystycznych, które zawsze są gdzieś obok, ale nigdy nie starcza czasu na ich poznanie.
Zobacz pomysły na wyjazdy w długi weekend i Wielkanoc

Jakie te święta będą dla Ciebie?
Co robisz albo czego nie robisz w Wielkanoc 2011?
Prosimy o komentarz.