Imprezy w kwietniu 2011 w Willi Decjusza
Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie zaprasza na pełen wydarzeń kwiecień 2011. Poznaj program kulturalny Willi Decjusza!
Nagroda im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka
Zaproszenie do zgłaszania nominacji w 8. edycji Nagrody
Stowarzyszenie Willa Decjusza ogłasza 8. edycję Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003. Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia w 2003 roku dla uhonorowania pamięci Sergio Vieira de Mello, brazylijskiego dyplomaty, zmarłego tragicznie w zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Iraku. Przyznawana jest co roku za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.
Nagroda przyznawana jest w dwóch równorzędnych kategoriach: osoba i organizacja pozarządowa. Kandydatów nominować mogą zarówno osoby prywatne, jak i instytucje z całego świata. Dodatkowe informacje, regulamin Nagrody oraz formularz wniosku nominacyjnego dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia: www. villa.org.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 czerwca 2011 r.
Ceremonia wręczenia Nagrody im. Sergio Vieira de Mello 8. edycji będzie mieć miejsce 13 października 2011 roku w Willi Decjusza i stanowić będzie wydarzenie specjalne towarzyszące międzynarodowej konferencji pt. Bezgraniczni ludzie.
Koordynacja projektu: Jadwiga Figiel-Stoch – jaga@villa.org.pl
Msza Święta w Opactwie Tynieckim z udziałem węgierskiego chóru
6 kwietnia (środa), Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, godz. 18.00
Opactwo Benedyktynów i Stowarzyszenie Willa Decjusza mają przyjemność zaprosić na środową liturgię do Opactwa w Tyńcu. Oprawę muzyczną Mszy Świętej stworzą soliści i chórzyści Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta z Budapesztu, pod dyrekcją dr. Gyorgy Merczela.
Usłyszymy wybór pieśni gregorińskich i utworów polifonicznych z XV i XVI w., m.in.: Isaac: Laetare Jerusalem, Philippe de Monte: Missa Ancor che col partire, Isaac: Qui confidunt in Domino, Palestria: Laudate Dominum, quia benignus est, Sanctus-Benedictus: Philippe de Monte: Missa Ancor, Isaac: Jerusalem, quae aedificatur, Fr. Guerrero: Ave Regina. Wystąpią soliści: Agnes Werner (sopran), József Opicz (contralt), Lorinc Bubnó (tenor), Marton Tóth, Domonkos Orbán (bas). Chór tworzą studenci i studentki Wydziału Muzyki Sakralnej Akademii.
Budapesztańska Akademia i Wydział Muzyki Sakralnej kładą w edukacji muzycznej duży nacisk na doskonalenie umiejętności praktycznych swoich studentów i absolwentów. Chór przebywa w Krakowie z tygodniową wizytą studyjną, we wcześniejszych latach artyści koncertowali, m.in.: w Bazylice św. Piotra w Rzymie, Katedrze Salzburskiej i Katedrze Westminsterskiej w Londynie.
Koordynacja projektu: Anna Kowalska – ania@villa.org.pl
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ul. Benedyktyńska 37, Kraków http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pl/jak-dojechac/
Romowie w literaturze
Cykl spotkań z okazji Międzynarodowego Dnia Romów
8 kwietnia (piątek), Willa Decjusza, godz. 10.00, wstęp wolny
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zapraszają 8 kwietnia do Willi Decjusza na cykl spotkań z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, pt. „Romowie w literaturze”. Wydarzeniem towarzyszącym wystąpieniom zaproszonych ekspertów i recitalowi pieśni w wykonaniu Teresy Mirgi będzie wystawa Małopolski Szlak Martyrologii Romów. Program:
godz. 10.00
Stereotyp Cygana w literaturze staropolskiej. Rekonesans – prof. Piotr Borek
Cyganie w polskiej literaturze oświecenia i romantyzmu. Rekonesans – dr Andrzej Gurbiel
Uwagi o Romach w literaturze polskiej XX wieku (casus Stasiuka) – dr Bogusław Gryszkiewicz
godz. 11.00
Romowie w kinie europejskim – prof. Bogusław Skowronek
O Romach w poezji romskiej (i nie tylko) – dr Marek Karwala
Rzeczywistość PRL-u w wierszu Papuszy „Ziemio moja, jestem córką” – dr Magdalena Machowska
godz. 12.15
Od Papuszy do Teresy (Mirgi). Literatura romska w Polsce – Adam Bartosz
godz. 13.00
Pieśni Teresy Mirgi – recital
Koordynacja projektu:
Jadwiga Figiel-Stoch – jaga@villa.org.pl
Partner: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Finansowanie:
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.
Literatura – Teatr – Film
Spotkanie z pisarzami-rezydentami Willi Decjusza
11 kwietnia (poniedziałek), Instytut Goethego w Krakowie, godz. 18.30, wstęp wolny
Instytut Goethego w Krakowie i Stowarzyszenie Willa Decjusza zapraszają na spotkanie z trójką berlińskich autorów: Svealeną Kutschke, Michaelem Wildenhainem i Michaelem Roesem, które odbędzie się w poniedziałek, 11 kwietnia, o godz. 18.30 w Instytucie Goethego (Kraków, Rynek Główny 20). Autorzy biorą obecnie udział w programie Stypendiów Twórczych realizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Życiorysy całej trójki są bardzo ciekawe i całkowicie różne. Jednak ogniwem, które je łączy jest literatura. Svealena Kutschke wygrała w 2008 roku drugą nagrodę na berlińskim konkursie literackim „open mike” i opublikowała w 2009 roku powieść Etwas Kleines gut versiegeln. Michael Wildenhain pisze powieści, opowiadania, wiersze, sztuki teatralne i książki młodzieżowe. W swojej twórczości koncentruje się na takich tematach jak przemoc czy ultraprawicowość wśród młodzieży. Michael Roes po ukończeniu studiów pracował jako asystent dramaturga w Schaubühne na Leniner Platz w Berlinie. Pisał powieści i kręcił filmy fabularne, których akcje rozgrywały się przede wszystkim w świecie arabskim.
Spotkanie z pisarzami będzie zajmującą podróżą przez różne formy sztuki literackiej i dyskusją z wieloma punktami odniesienia. Autorzy czytać będą swoje teksty, a późniejsza dyskusja moderowana będzie przez Pawła Zarychtę. Spotkanie odbędzie się w języku niemieckim.
Koordynacja projektu:
Renata Serednicka – renata@villa.org.pl
Małgorzata Różańska-Braniecka – gosia@villa.org.pl
Czytanie na śniadanie – rezydencja Literacka w Willi Decjusza od kuchni
Konferencja prasowa
15 kwietnia (piątek), Dom Łaskiego przy Willi Decjusza, godz. 11.00
W piątek, 15 kwietnia, o godz. 11.00 w Domu Łaskiego – zabytkowej oficynie należącej do zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza – odbędzie się spotkanie pisarzy uczestniczących w pierwszej tegorocznej edycji literackich programów Stowarzyszenia: Marcina Bałczewskiego (PL), Svealeny Kutschke (DE), Pawła Nadolskiego (BY), Agnes Ravatn (NO), Michaela Roes (DE), Nilsa Henrika Smitha (NO), Michaeal Wildenhaina (NO), Michała Zygmunta (PL), z przedstawicielami mediów.
Spotkanie poświęcone będzie prezentacji planu wydarzeń literackich towarzyszących programowi rezydencji literackiej w Willi Decjusza oraz zapowiedzi październikowego festiwalu literackiego podsumowującego program „Dagny”, a także innych projektów Stowarzyszenia Willa Decjusza realizowanych w 2011 roku. Część literacką spotkania poprowadzi Marcin Wilk.
Koordynacja projektu: Renata Serednicka – renata@villa.org.pl, Małgorzata Różańska-Braniecka – gosia@villa.org.pl
Dziedzictwo Chopina
Koncert Macieja Kupca (tenor), Anny Szyniarowskiej (fortepian) i Moniki Makowskiej (skrzypce)
17 kwietnia (niedziela), Willa Decjusza, godz. 17.00, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w niedzielę, 17 kwietnia, o godz. 17.00 na koncert z cyklu Dziedzictwo Chopina. W pierwszej części koncertu usłyszymy zbiór pieśni najwybitniejszych europejskich kompozytorów, m.in.: Mozarta, Staussa, Paderewskiego, Schumana, Karłowicza, Szymanowskiego w wykonaniu Macieja Kupca (tenor) oraz Anny Szyniarowskiej (fortepian). Druga, instrumentalna cześć koncertu zostanie poświęcona transkrypcjom utworów Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina na skrzypce. Monika Makowska (skrzypce) wykona m. in. dwa nokturny i walca.
Wstęp na koncert wymaga okazania bezpłatnych wejściówek dostępnych w Punktach Informacji Miejskiej przy ul. św Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego oraz w Willi Decjusza.
Wykonawcy:
Maciej Kupiec (tenor) – absolwent wydziału Wokalno-Aktorskiego studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prowadzony przez ks. dr Pawła Sobierajskiego. Aktualnie jest studentem roku dyplomowego wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Janusza Borowicza. Od kilku lat związany jest ze sceną muzyczną Zagłębia. Oprócz śpiewu zajmuje się również kompozycją oraz aranżacją muzyczną, współpracował m.in. z teatrem RAMPA w Warszawie. W swoim repertuarze wokalnym posiada opracowania partii oratoryjnych, operowych oraz musicalowych.
Anna Szyniarowska (fortepian) – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, Szkole Muzycznej II stopnia, a także w Krakowskim Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. W 2006 roku za zasługi dla miasta Krakowa została uhonorowana odznaką „Honoris gratia”.
Monika Makowska (skrzypce) – w latach 1993 – 1999 była uczennicą PLM w Częstochowie. Dyplom muzyka-instrumentalisty (specjalność: skrzypce) uzyskała w 1999 roku. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra, broniąc pracę Muzyczność poezji Krystyny Krahelskiej. W latach 2003 -2009 studiowała muzykologię na UJ. Od 2001 roku jest studentką Konserwatorium Krakowskiego im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. Jej repertuar koncertowy obejmuje utwory od baroku po muzykę XX wieku. W latach 1999 – 2007 była solistką ZPiT UJ „Słowianki”. Współpracuje również z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Jest autorką haseł do będącego w przygotowaniu XII tomu Encyklopedii Muzycznej PWM. Aktualnie jest doktorantką UJ na Kierunku Filologia Polska.
Koordynacja projektu: Katarzyna Trojanowska – kasia@villa.org.pl
Europe we trust? The state of world affairs and the priorities of the Polish Presidency in the EU
Wykład i dyskusja z udziałem Dominique’a Moisi i Leszka Jesienia
20 kwietnia (środa), Willa Decjusza, godz. 17.00, wstęp wolny
Stowarzyszenie Willa Decjusza i Konsulat Francuski w Krakowie zapraszają na pierwszą z cyklu sześciu polsko-francuskich debat publicznych w Willi Decjusza, poświęconych zagadnieniom współczesnej Europy. Pierwsze spotkanie, pt. In Europe we trust? The state of world affairs and the priorities of the Polish Presidency in the EU odbędzie się w środę, 20 kwietnia, o godz. 17.00. Na zaproszenie Konsula Generalnego Francji w Krakowie, Pana Alexisa Chahtahtinksy, w dyskusji udział wezmą:
Dominique Moisi, specjalny doradca IFRI (Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych), wykładowca Kolegium Europejskiego w Natolinie. Autor książki La géopolitique de l’émotion (wyd. Flammarion, 2009).
Leszek Jesień (ur. 1962), politolog, wykładowca akademicki, sekretarz stanu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, koordynator programu ds. Unii Europejskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Wykład i dyskusja prowadzone będą w języku angielskim. Wstęp wolny.
Koordynacja projektu: Katarzyna Renes – kasiarenes@villa.org.pl
George Sand – Fryderyk Chopin
Program rezydencji artystycznej w Pałacu Genshagen – zaproszenie do składania aplikacji
Fundacja Genshagen, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Théâtre des Bernardines z Marsylii zapraszają artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki (literatura, muzyka, teatr, sztuki plastyczne i medialne) do nadsyłania zgłoszeń do udziału w programie rezydencji artystycznej „George Sand – Fryderyk Chopin”.
Program obejmuje 10-tygodniowy pobyt stypendialny w Pałacu Genshagen pod Berlinem (od 4 września do 20 listopada 2011) dla trzech artystów z Polski, Niemiec i Francji, którzy uczestniczyć będą we wspólnym interdyscyplinarnym warsztacie o charakterze transgranicznego eksperymentu artystycznego, zakończonego prezentacją w formie „work in progress”. Programowi nawiązującemu do idei „Trójkata Weimarskiego” i trójstronnych spotkań przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego, w nawiązaniu do ubiegłorocznych obchodów Roku Chopinowskiego, patronują George Sand i Fryderyk Chopin. Wzajemnie inspirujący związek wybitnych przedstawicieli różnych narodów i dziedzin sztuki ilustrować ma, w intencji organizatorów, kreatywny i dialogiczny charakter programu stypendialnego.
Wszystkie informacje dotyczące warunków uczestnictwa oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.villa.org.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 czerwca 2011 r.
Koordynacja projektu: Katarzyna Renes – kasiarenes@villa.org.pl
Edukacja Antydyskryminacyjna – podręcznik trenerski
Stowarzyszenie Willa Decjusza przedstawia podręcznik trenerski Edukacja antydyskryminacyjna. Publikacja ta jest podsumowaniem trzyletniej pracy w ramach Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego – specjalistycznej szkoły trenerskiej, realizowanej w dwóch pracowniach: wrażliwości genderowej i wrażliwości wielokulturowej. Podręcznik przygotowały Maja Branka i Dominika Cieślikowska, opiekunki obu pracowni Akademii, zapraszając do współpracy uczestniczki i uczestników Akademii oraz inne osoby zaangażowane w jej realizację.
Publikację kierujemy do trenerów i trenerek oraz osób zajmujących się różnymi formami edukacji nieformalnej, które szukają teoretycznego wsparcia i inspiracji do prowadzonych zajęć. Do zamówienia podręcznika konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza. Podręcznik jest bezpłatny, osoba zamawiająca pokrywa koszty przesyłki. Nakład jest ograniczony, wysyłamy tylko po 1 egzemplarzu. Szczegóły: www.villa.org.pl
Koordynacja projektu: Anna Kowalska – ania@villa.org.pl
1% dla Stowarzyszenie Willa Decjusza
Misją Stowarzyszenia jest wspieranie i rozwijanie twórczości artystycznej i literackiej oraz międzynarodowa współpraca kulturalna i intelektualna. U podstaw wszelkich programów Stowarzyszenia leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, idea wymiany myśli, promocja pluralizmu i tolerancji w życiu publicznym.
Stowarzyszenie Willa Decjusza jest organizacją pożytku publicznego. Status ten pozwala nam zwrócić się do wszystkich podatników z prośbą o przekazania 1% swojego podatku na rzecz prowadzonej przez nas działalności. Gorąco zachęcamy Państwa do wsparcia naszych programów edukacyjnych i kulturalnych. STOWARZYSZENIE WILLA DECJUSZA, NR KRS: 0000059074. Dziękujemy!
Więcej informacji na stronie: www.villa.org.pl